Nazime Yüksekkaya

Nazime Yüksekkaya: 1964 Şanlıurfa doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. Kocaeli Sağlık Meslek Lisesinden birincilikle mezun oldu. Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastanesinde çalışmaya başladı. Bu esnada A. Ü. Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümünü bitirdi. Aynı bölümde “Kadın Sütü” konusunda yüksek lisans yaptı.

Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Gıda Güvenliği ve Laboratuvarlar Daire Başkanlığında uzun yıllar çalıştı. Bu esnada Tüketici Konseyi, 2.Tarım Şurası Gıda Komisyonu, Organik Tarım Ulusal Yönlendirme Komitesi, Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar Komisyonu, Gıda Kanunu Komisyonları gibi çeşitli komite, konsey ve komisyonlarda görev aldı. Gıda Kodeksi ve Denetim Şube Müdürü görevini yürütürken emekli oldu.

Gıda denetçiliği, gıda ışınlama, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Baş tetkikçi, AB Projelerinde bağımsız değerlendirici gibi birçok sertifikalı eğitim programlarına katıldı.

Proje illeri ile başlayıp Ulusal çapta yürütülen “osteoporozdan korunmak için sağlık için sağlıklı süt için” projesi kapsamında 41 ilde çalıştı.

Halen yazarlık, eğitim ve sosyal sorumluluk alanlarında çalışmalarına devam etmektedir.